Press "Enter" to skip to content

Představení Golden Trail World Series

V tomto článku bych vám rád představil světovou sérií horských běhů Golden Trail World Series (GTWS) a uvedl důvody, proč jsem se rozhodl, že do toho letos půjdu. Tak za prvé, líbí se mi to! GTWS přivádí nejlepší horské běžce na světě na ty nejlepší závody. Vzniká tak obdoba opravdového světového poháru, který známe například ze zimních sportů. A já mám rád, když něco hnedka nekončí a těším se, že spolu s dalšími běžci budu v napětí po většinu sezóny, jak to vlastně celé dopadne.

Šest závodů, šest zemí + grande finále

Letos zahrnuje Golden Trail World Series celkem šest závodů v šesti různých zemí. Co závod to opravdová perla. Nejčastěji se závodí na tratích o délce maratonu, ale není to podmínkou a trať může být i kratší. Nejedná se o Ultra a tak delší závody v sérii nehledejme. Obsazení bude hvězdé a chybět nebude ani fenomém této dekády Kilian Jornet.

Všechny zařazené závody mají dávno vybudované zvučné jméno a některé z nich jsem už dokonce běžel. Zde je seznam šesti závodů Golden Trail World Series 2019:

2.6.ZEGAMA – AIZKORRI 42,2 km / +2736 m?? Španělsko (Baskicko)
30.6.MARATHON DU MONT-BLANC 42 km / +2780 m?? Francie (Chamonix)
21.7.DOLOMYTHS RUN SKYRACE 22 km / +1700 m?? Itálie (Canazei)
11.8.SIERRE-ZINAL 31 km / +2200 m?? Švýcarsko (Valais)
25.8.PIKES PEAK MARATHON 42,2 km / +2382 m?? USA (Colorado)
21.9.RING OF STEALL SKYRACE 29 km / +2382 m?? Velká Británie (Skotsko)

Nejlepších deset mužů a deset žen dostane pozvánku na velké finále, které se letos uskuteční 26. října v Nepálu na závodě ANNAPURNA TRAIL MARATHON s parametry 42 km / +3560 m! Pozvánka do Himaláje je neskutečnou motivací a to pro všechny, kteří se o to budou pokoušet.

V každém závodě boduje vždy prvních třicet závodníků a do celkového hodnocení se započítávají tři nejlepší výsledky ze šesti možných. Každý závodník musí běžet alespoň tři závody GTWS, jinak nebude do celkové klasifikace započítán. Všechny závody jsou bodovány podle stejného klíče 100b – 88b – 78b – 72b – 68b – … – 6b – 4b -2b.

Jaké závody jsem si vybral a jakou šanci mám uspět? Čtětě dále!

Má účast v Golden Trail World Series 2019

V polovině ledna jsem se dozvěděl výbornou zprávu. Byl jsem vybrán mezi elitní třicítku běžců a dostal jsem zagarantována startovní čísla na všechny čtyři závody, o které jsem měl zájem. To mi vlilo do žil patřičnou dávku další motivace. Moje jméno se objevilo na seznamu, kde co položka to opravdový pojem a už jen to být v této společnosti je pro mě čest. Základním kritériem pro zařazení byl počet ITRA bodů. Finální podoba elitního výběru čítá na padesát jmen. Ne každý však chce běžet všechny závody.

Na těchto čtyřech závodech se budu snažit předvést své maximum:

  • 2.6. ZEGAMA – AIZKORRI
  • 30.6. MARATHON DU MONT-BLANC
  • 11.8. SIERRE-ZINAL
  • 25.8. PIKES PEAK MARATHON

Rozhodoval jsem se podle svých zkušeností, kde by mi to mohlo nejvíc sedět a také po poradě s trenérem k přihlednutí k harmonogramu sezóny. Je to pro mě obrovská výzva, neboť délka hned tří z nich je rovna maratonské vzdálenosti a předpokládanému strávenému času na trati kolem čtyř hodin. Musel jsem tomu od začátku přizpůsobit svůj trénink, abych byl na každý závod kvalitně připraven.

Jaké mám cíle?

Jak se mi povede je ve hvězdách. Přípravu se snažím nepodcenit a značně jsem zredukoval počet jarních závodů, abych se mohl lépe soustředit a více trénovat na závody GTWS. Mým cílem je bodovat alespoň ve třech závodech a získat celkově přes sto bodů v konečném hodnocení. Pokud se mi to podaří tak budu spokojený, dopadnout to však může všelijak a v tom je právě to kouzlo.

Budu rád, když mi budete držet palce, sledovat mě a povzbuzovat na dálku nebo klidně přímo na trati. Já plánuji z každého závodu přinést obsáhlou reportáž a vy tak budete mít závody GTWS z první ruky. Bude to boj, ale zároveň to bude krásný! Na začátku června vybíháme!

Na tomto místě chci poděkovat několika dobrým lidem, sportovním nadšencům a firmám za jejich podporu, díky kterým se můžu Golden Trail World Series zúčastnit. Od organizátorů jsem obdržel pouze startovní čísla a veškeré náklady spojené s účastí a tréninkem si hradím sám. Vaši důvěry si vážím a budu se ji snažit nezklamat. Ondra

Comments are closed.