Press "Enter" to skip to content

Sezóna 2021

Hlavním cílem pro rok 2021 je účast na nově vzniklém World Mountain & Trail Running Championships. Jedná se o novou globální akci pod hlavičkou World Athletics, která by měla nabídnout ty nejlepší běžce napříč horskými a trailovými disciplínami. Po vzoru ostatních sportů se poběží v rámci několika dní více různých disciplín:

  • Vertical uphill (3 – 6 km s převýšením 1000 m)
  • Classic up and down (zhruba hodinový závod nahoru-dolů)
  • Short trail (cca 40 km, dříve horský maraton)
  • Long trail (cca 80 km, dříve ultra trail)

Pořadatelství prvního společného MS bylo k překvapení všech přiděleno Thajsku, a to v termínu 11. – 14. listopadu 2021. Doufejme tedy, že tato akce v zemi, která je kvůli pandemii koronaviru již více než rok kompletně uzavřená, nakonec proběhne.

Hostitelským městem má být Chiang Mai, úžasná hornatá oblast na severu Thajska, která dokáže jistě nabídnout odpovídající tratě pro všechny závody. Otázkou jenom jen, jak to bude na podzim všechno vypadat…

Jako přípravu na listopadové MS plánuji běžet několik závodů Světového poháru v běhu do vrchu, který získal pro letošní rok nový formát a jeho součástí jsou jak tradiční tak úplně nové závody v Evropě či v USA.

Rád bych se objevil na těchto závodech WMRA World Cup 2021:

11.7.Grossglockner Berglauf 13,4 km / +1265 m ?? Heiligenblut
15.8.Krkonošský půlmaraton 21 km / +1220 m ?? Janské Lázně
4.9.Vertical Nasego 4,2 km / +1000 m ?? Nasego
5.9. Trofeo Nasego 21,5 km / +1336 m ?? Nasego
1.10. Broken Arrow VK 5,1 km / +900 m ?? Squaw Valley
3.10. Broken Arrow SkyRace 26 km / +1700 m ?? Squaw Valley

Jasnou jedničkou mezi nimi je závod na našem území Krkonošský půlmaraton v Janských Lázních, při kterém se dvakrát vybíhá na Černou horu, na kterou se dívám každý den z okna svého pokoje. Zároveň se poběží jako Mistrovství České republiky v horském běhu a bude to jeden z kvalifikačních závodů na výše zmíněné MS v Thajsku. Motivace ukázat se zde v dobré formě je tak veliká!

Velkým snem by potom bylo odcestovat na přelomu září a října do Kalifornie k Lake Tahoe na závody Světového poháru v běhu do vrchu Broken Arrow. Do dějiště zimních olympijských her (Squaw Valley, 1960) jsem měl namířeno už loni, ale vše pochopitelně padlo, bohužel včetně vyjednané finanční podpory od sponzora.

Potkat mě ale můžete i v Česku, již tradičně na závodech Trail Running Cupu, které jsem si pro jejich pohodovou atmosféru a krásné tratě nesmírně oblíbil. Letos se nejvíc těším na červnový Brdský půlmaraton, protože jsem ho ještě neběžel a taky chci poprvé navštívit Brdy.

Sezóna 2021 bude nabitá samými krásnými závody. Jejich kompletní seznam udržuji aktualizovaný v pravém sloupci a také se těším se, že se s mnohými z vás na některém z nich potkám!

Celou sezónu si financuji sám a s pomocí několika skvělých sponzorů a dobrých lidí, kteří mi v tomto pomáhají. Na přípravu mi částečně přispívá Český atletický svaz, ale s vrcholovými sportovci se tyto podmínky nedají vůbec srovnávat. Proto pokud Vás některý z výše zmíněných cílů zaujal a chtěli byste mi pomoc udělat pro to maximum, budu moc rád za jakoukoliv podporu, ať už finanční či jinou. Neváhejte se mi ozvat.